Chirurgia plastyczna dziś

Dr Wojciech WacławowiczMożna powiedzieć, że potrafi spełniać marzenia o pięknej twarzy i perfekcyjnym ciele. Wśród jego pacjentów są zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Informuje, doradza, przestrzega. Poprzez poprawę niedoskonałości daje swoim pacjentom siłę i pewność siebie. Dr n.med. Wojciech Wacławowicz - ordynator Oddziału Chirurgii Plastycznej Szpitala EuroMediCare we Wrocławiu odpowiada o jej roli w dzisiejszym świecie.

Od ilu lat specjalizuje się Pan w chirurgii estetycznej? Co powoduje, że wciąż jest to Pańską pasją?
Chirurgia estetyczna jest tylko niewielkim fragmentem chirurgii plastycznej rekonstrukcyjnej, którą zajmuję się od ponad dziesięciu lat. Jest to jednocześnie fragment budzący najwięcej emocji, a niekiedy kontrowersji.
Z jednej strony zabiegi kosmetyczne służą bowiem przywracaniu młodości, a przynajmniej jej zewnętrznych atrybutów, spełniając odwieczne marzenie ludzkości. Z drugiej natomiast mówi się, że należy starzeć się z godnością, nie poprawiając boskiego dzieła.
Możliwości chirurgii estetycznej są obecnie bardzo duże. Rozwój technik operacyjnych, wprowadzanie nowoczesnej aparatury oraz nowych materiałów, umożliwia uzyskiwanie bardzo dobrych wyników poprawiających wygląd. Chirurgia estetyczna może być wykorzystana niemal we wszystkich partiach naszego ciała: twarzy, szyi, piersi, kończynach oraz tzw. okolicach intymnych. Rodzaj zastosowanego zabiegu dostosowywany jest indywidualnie do potrzeb pacjenta.
U niektórych osób dla uzyskania efektu „odmłodzenia” wystarczą drobne korekty kosmetyczne, podanie toksyny botulinowej lub wypełniaczy, u innych ten sam efekt wymaga skomplikowanego zabiegu operacyjnego.
Czy pacjenci coraz częściej poddają się zabiegom z zakresu chirurgii plastycznej? Co może mieć wpływ na ich decyzję?
Od kilku lat obserwujemy istotną zmianę w stosunku społeczeństwa do zabiegów poprawiających wygląd. Jeszcze niedawno wykonywanie operacji z zakresu chirurgii estetycznej było utrzymywane w wielkiej tajemnicy.
Pacjenci, aby się zoperować, wyjeżdżali do odległych miast. Obecnie wraz z modą na zdrowe, młode ciało, popularne stało się odwiedzanie gabinetów chirurgii plastycznej. Czy to dobrze? Ta tendencja jest właściwa dla czasu, w którym żyjemy. Widocznie poprawia się jakość naszego życia, kupujemy nowe samochody i nowe ubrania, żeby lepiej i bardziej komfortowo się w nich czuć, to dlaczego nie poprawić swojego wyglądu, gdy ten zaczyna nam przeszkadzać?
Jeszcze niedawno wykonywanie operacji z zakresu chirurgii estetycznej było utrzymywane w wielkiej tajemnicy.
W wielu przypadkach chirurgia plastyczna pozwala usunąć mankamenty wyglądu niekiedy trudne do akceptacji przez pacjentów, a z którymi zmuszeni są borykać się od dzieciństwa. Po zabiegu często zmianie ulega także styl ubierania na weselszy, niekiedy odważniejszy.
Widać w całym zachowaniu jakąś nową siłę i napęd do życia. I to są chwile, które powodują, że chirurgia plastyczna jest dla mnie czymś więcej niż tylko profesjonalnie wykonywanym zawodem. Mam uczucie, że jestem „lekarzem duszy”.
Z jakimi niebezpieczeństwami muszą liczyć się pacjenci?
Mówiąc o chirurgii plastycznej nie należy zapominać, że jest to jednak przede wszystkim chirurgia. Planując osiągnięcie określonego efektu musimy mieć świadomość istnienia ryzyka, to znaczy, że możliwe są powikłania. Na szczęście występują one niezwykle rzadko.
W czasie rozmowy kwalifikacyjnej do każdej operacji są one szeroko omawiane. Istnieje grupa pacjentów, u których ze względów zdrowotnych należy być bardzo ostrożnym z podejmowaniem decyzji o leczeniu operacyjnym. Rozmowa z pacjentem jest niezwykle ważnym momentem. Niekiedy jedno spotkanie nie wystarcza dla dokładnego zrozumienia pragnień i oczekiwań pacjenta.

Konieczne jest też ustalenie na ile są one realne i możliwe do spełnienia, czy nie są wynikiem np. zaburzeń emocjonalnych. W takiej sytuacji nie jestem w stanie pomóc. Operacja nie przyniesie oczekiwanego efektu – zadowolenia i satysfakcji pacjenta.
Chirurgia plastyczna wrocławPo podjęciu decyzji o operacji plastycznej, na co jeszcze pacjent powinien zwrócić uwagę?
Niezwykle istotnym czynnikiem mającym wpływ na bezpieczeństwo pacjenta, poza wiedzą i umiejętnościami samego chirurga, są warunki, w których wykonywany jest zabieg operacyjny. Naszym największym atutem jest Szpital – duży, nowoczesny i doskonale wyposażony.
Pacjent decydujący się na zabieg we wrocławskim EuroMediCare ma zagwarantowaną kompleksową opiekę lekarsko-pielęgniarską. Od momentu przyjęcia, do zakończenia procesu terapeutycznego, pozostaje pod całodobową opieką Szpitala i w każdej chwili może skontaktować się z lekarzem.
Ponadto w Szpitalu bardzo dużą wagę przywiązuje się do procedur związanych z bezpieczeństwem epidemiologicznym i higieną – co eliminuje ryzyko zakażeń oraz znacznie podnosi standard pobytu. Takie warunki także mi zapewniają pełen komfort, bo dają 100% pewności o bezpieczeństwo mojego pacjenta.
Kiedy widzi Pan obcą osobę od razu ocenia co by można było w niej "poprawić"?
Nigdy nie sugeruję nikomu co można u niego poprawić. To pacjent podejmuje decyzję. Jeżeli nie wie lub nie jest pewien, odstępujemy od operacji. Jest to chyba jedyna taka sytuacja w kontakcie z lekarzem, w której to pacjent mówi, co lekarz ma zrobić i jakiego dokładnie oczekuje rezultatu.
Zawsze dokładnie tłumaczę pacjentowi przebieg operacji oraz możliwy do osiągnięcia efekt i dopiero po jego akceptacji podejmujemy decyzję o zabiegu.
Na jakie zabiegi najczęściej decydują się pacjenci?
Najczęściej wykonywanymi zabiegami są korekcje piersi - i to zarówno powiększanie jak i pomniejszanie, korekcje nosa, zmarszczek twarzy i powiek, tzw. zabiegi modelujące sylwetkę (odsysanie i usuwanie nadmiaru tłuszczu) oraz korekcje odstających małżowin usznych. Rodzaj wykonywanych zabiegów podlega również pewnym modom.
W ostatnim okresie wzrasta liczba pacjentek decydujących się na korekcję tzw. okolic intymnych. Coraz częściej pacjentami gabinetów chirurgii kosmetycznej są również mężczyźni. Wszystkie te zabiegi wykonywane są we wrocławskim Szpitalu EuroMediCare.
Dr n.med. Wojciech Wacławowicz jest ordynatorem Oddziału Chirurgii Plastycznej Szpitala EuroMediCare we Wrocławiu.

Zobacz też: chirurgia plastyczna wrocław