Start > Beauty news > Liposukcja - odsysanie tkanki tłuszczowej
Liposukcja - odsysanie tkanki tłuszczowej

kobieta - liposukcja - zabieg
Liposukcja - odsysanie tłuszczu
Liposukcję czyli odsysanie tłuszczu, wykonać można na różnych częściach ciała - udach, pośladkach, podbródku, policzkach, a nawet kolanach. Efekty zazwyczaj pozwalają pacjentowi rozpocząć zupełnie nowe życie.

Liposukcja nie jest metodą odchudzania i stanowi znaczny szok dla organizmu. Po pomoc chirurgiczną należy się udać dopiero po wyczerpaniu innych możliwości uzyskania idealnej sylwetki.

Za najlepszych kandydatów do liposukcji uważa się osoby bez nadwagi, które mimo zastosowania diet i ćwiczeń posiadają zgłosi tłuszczowe.

Przed zabiegiem

Możliwość operacyjnego pozbycia się nadmiaru tłuszczu działa na wyobraźnię wielu pacjentów, przez co oczekiwania wobec efektów tej operacji mogą przewyższać możliwości lekarza. Chociaż liposukcja jest zabiegiem trwającym krótko i związanym z szybką rekonwalescencją, decyzję o zabiegu odsysania tłuszczu należy przemyśleć z uwagi na możliwe powikłania. Zasinienie, krwawienia, obrzęki, a nawet infekcja, mogą być efektem odessania zbyt dużej ilości tłuszczu. Możliwe jest nawet uszkodzenie nerwów, które na szczęście w większości przypadków ustępuje samoistnie.

Inne możliwe efekty operacji, których nieszczególnie życzy sobie pacjent, to asymetria, czy nierówności, zwisająca skóra, przebarwienia, guzowata struktura skóry, odczuwany dyskomfort, a nawet ból. Chociaż liposukcję wykonać można także u osób starszych, należy mieć na uwadze, że z wiekiem skóra nie jest już tak elastyczna i w operowanym miejscu może zebrać się zwisający nadmiar skóry - to rodzi kolejny problem, przez który wielu pacjentów wraca na stół operacyjny.

Aby efekty zabiegu były równie satysfakcjonujące dla pacjenta, co dla chirurga, podczas konsultacji, pacjent powinien omówić z lekarzem swoje oczekiwania i przyjąć do wiadomości informację o istniejących ograniczeniach oraz zagrożeniach. Takie informacje można uzyskać na stronach poświęconym liposukcji lub u konkretnych specjalistów, którzy wykonują taki zabieg: Chirurgia Plastyczna Wrocław | CM Bieniek - Liposukcja

Przebieg operacji


W dniu operacji lekarz zaznacza miejsca tkanki tłuszczowej przeznaczone do usunięcia. Ważne, by podczas tej czynności pacjent stał, a jego ciało prezentowało naturalne rozłożenie tkanki. Operację wykonywaną metodą tumescent zaczyna się od wprowadzenia specjalnego roztworu do operowanego obszaru. Płyn ten zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań, a jest mieszaniną znieczulającej lidokainy, obkurczającej naczynia krwionośne adrenaliny oraz soli fizjologicznej. Kolejny etap, zajmujący zwykle ok. 40 minut, to wykonanie małego nacięcia, przez które wprowadzana jest kaniula i odessana zostaje tkanka tłuszczowa. Na koniec nacięcie jest zszywane i odpowiednio zabezpieczane przy pomocy szwów lub specjalnych opatrunków.

Po zabiegu

Tuż po zabiegu, na dobę pacjent ubierany jest w odzież uciskową, która ma działanie przeciwobrzękowe i zapobiega zakrzepom. Taka odzież przyspiesza również gojenie i może być szyta na miarę pacjenta.

Bezpośrednio po zabiegu, przez ok. 10 h z ran może wyciekać płyn, co nie powinno niepokoić. Po liposukcji, przynajmniej przez 2 tygodnie lepiej unikać sportu. Przez 3-6 miesięcy nie należy się też opalać.

Zdjęcie szwów

po 7 dniach

Ostateczny efekt zabiegu

po 2-3 miesiącach

Czas zabiegu

od 1 do 5 h

Znieczulenie

ogólne

Hospitalizacja

1-2 dni

Rekonwalescencja

2-3 dni

 

 

 

 

 

Alternatywa

Istnieje alternatywa dla tradycyjnej liposukcji iniekcyjnej - lipoliza laserowa, jednak również ona nie jest wolna od ryzyka powikłań. Jest to metoda zalecana na walkę z tkanką tłuszczową w miejscach, które są szczególnie odporne na diety i ćwiczenia fizyczne, takich jak np. kolana. Niestety, w efekcie tej operacji zdarzają się między innymi przypadki poparzeń skóry, lekkich krwawień, pojawiają się grudki pod skórą czy zaburzenia krążenia.