Chirurgia plastyczna – co cieszy się największym zainteresowaniem i dlaczego?

W obecnych czasach utrzymywanie młodego oraz pięknego wyglądu stało się niezwykle popularnym trendem. Chirurgia plastyczna to dość szeroka specjalizacja medyczna, która jest na dość wysoko rozwiniętym poziomie – zmianie można poddać praktycznie każdą część ciała, a zainteresowanie samą chirurgią plastyczną nieustannie wzrasta.  Ponad to, składnia ludzi do poszukiwania nowszych, bardziej zaawansowanych i dostępnych metod rozwiązywania opresji natury estetycznej – coraz więcej osób decyduje się na zabiegi, które mogą ‘’poprawić’’ niedoskonałości powodujące bolączkę związaną z postrzeganiem własnego ciała. Zabiegi chirurgii plastycznej postrzegane są jako szansa na wyższą samoocenę oraz wzrost poczucia własnej wartości i atrakcyjności. W rezultacie na większy komfort oraz zadowolenie z własnego życia. Po za kwestią estetyki, w chirurgii plastycznej istnieje druga strona – to chirurgia rekonstrukcyjna. Aktualnie rekonstrukcje chirurgiczne służą między innymi leczeniu pacjentów po oparzeniach, rekonstrukcji uszkodzonych tkanek, leczeniu wad wrodzonych i rozwojowych, również rozszczepu podniebienia czy rekonstrukcji piersi (po mastektomii). Tego typu zabiegi są bardzo istotne, gdyż odpowiadają za przywrócenie pacjentom normalnego i komfortowego funkcjonowania.


Najczęściej wykonywane zabiegi i operacje chirurgii plastycznej


Piękno i Uroda - CHIRURGIA PLASTYCZNA WROCŁAWPowiększanie biustu – interwencja chirurgiczna, która ma na celu zmianę objętości piersi oraz korekcję ich kształtu. Najczęstszą metodą powiększania piersi jest wszczepienie implantów z solą fizjologiczną bądź żelem silikonowym.
W implantach z solą fizjologiczną znajduje się 0,9 procentowy roztwór wodny chlorku sodu, który jest obojętny dla organizmu.

Implanty wypełnione żelem silikonowym składają się głównie z polimeru dimetylosiloksanu. Ich struktura jest zbliżona do struktury ludzkiego ciała.

Ze względu na rodzaj powierzchni implanty dzieli się na teksturowane i gładkie.
Implanty anatomiczne, czyli wyprofilowane, dopasowane do sylwetki, zbliżone do naturalnego kształtu piersi oraz implanty okrągłe, wykorzystywane do plastyki piersi płaskich.
Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym bądź dożylnej sedacji, a implantację wykonuje się za pomocą różnych nacięć – popiersiowe, nacięcie okołobrodawkowe, nacięcie w pępku lub w okolicy dołu pachowego( tworząc specjalny tunel do przesuwania implantu w kierunku gruczołu piersiowego).

Implant umieszcza się :

  • częściowo podmięśniowo
  • całkowicie podmięśniowo
  • podgruczołowo.


Operacja trwa ok. 2 godzin. Efekt chirurgicznego powiększania piersi zależy od wielu czynników, np. od indywidulanych warunków anatomicznych. Zazwyczaj zabieg daje długotrwałe, satysfakcjonujące rezultaty. Więcej informacji można uzyskać na stronie dr Piotra Knasta z ośrodka Chirurgii Plastycznej we Wrocławiu.

Korekcja nosa – interwencja chirurgiczna, wykonywana w większości w znieczuleniu ogólnym. Plastyka nosa jest jednym z najczęściej przeprowadzanych zabiegów z dziedziny chirurgii plastycznej. Operacja korekty nosa znajduje się wśród najbardziej skomplikowanych operacji – tego rodzaju operacja pozwala na modelowanie oraz wzmocnienie rusztowania kostno-chrzęstnego nosa z zastosowaniem przeszczepów chrzęstnych i szwów przeprowadzanych w okolicy szyi i głowy.
Operacja korekcji nosa trwa przeważnie od półtorej do trzech godzin. Definitywna przebudowa nosa następuje w ciągu roku, zmiany są stopniowe i największe w trakcie pierwszych sześciu miesięcy.

Chirurgia powiększania ust - ma na celu dodanie  jędrności, poprawienie asymetrii, podciągnięcie opadających kącików – nadanie kształtu pasującego oraz współgrającego z rysami pacjentki/pacjenta. Zabieg wykonywany jest przeważnie w znieczuleniu miejscowym. Czas trwania zabiegu to 15 – 30 min.
Aktualnie wykonuje się dwa rodzaje operacji:

  1. Chirurgiczne modelowanie kształtu warg – polega na założeniu wzdłuż czerwieni wargowej przez drobne cięcia w okolicach kącików ust, odpowiednio ukształtowanej wkładki ze specjalnego tworzywa sztucznego. Operacja przynosi trwałe efekty.
  2. Zmiana zarysu czerwieni wargowej – polega na wycięciu cienkiego paska skóry przylegającego do czerwieni wargowej. Kształt wycinka dopasowywany jest w taki sposób, aby po zbliżeniu brzegów rany uzyskać pożądany zarys i szerokość ust.

Zabieg zmienia twarz w efektowny sposób oraz wygładza zmarszczki wokół ust.

Popyt na chirurgię plastyczną spowodowany jest przede wszystkim produkowanym przez popularne media obrazem szczupłych, wiecznie młodych i pięknych kobiet. Przez wywieraną społecznie presję głównie kobiety czują się zobowiązane do utrzymywania nieskazitelnego wyglądu. Decyzja o poddaniu się zabiegowi z dziedziny chirurgii plastycznej wymaga zastanowienia i świadomej decyzji. Istotne jest rozważenie przyszłych zysków i możliwych powikłań, które mogą pojawić się w trakcie oraz po zabiegu.